HOME » LAJME 
ZVRPP Tiranė vijon shpėrndarjen e ēertifikatave tė pronėsisė pėr pronat e legalizuara

Zyra Vendore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme nė Bashkėpunim me Agjensinė Rajonale tė ALUIZN-it Tiranė, organizuan shpėrndarjen e certifikatave tė pronėsisė pėr 43 qytetarė, tė cilėt kanė aplikuar lejet e legalizimit pranė ZVRPP Tiranė. Kjo ceremoni ėshtė organizuar nė mbėshtetje tė njė procesi qė ka filluar mė parė pėr shpėrndarjen e certifikatave tė pronėsisė si pasojė e regjistrimit tė lejeve tė legalizimit. Praktikat tė cilat janė pėrpunuar dhe ndodhen nė proces pėrpunimi janė nė shifra tė mėdha dhe qytetarėt kanė treguar interes tė madh pėr tė bėrė aplikimin e nevojshėm pranė Zyrave Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Zv/Kryeregjistruesja e Rrepublikės sė Shqipėrisė, Sonila Jazaj, e pranishme nė kėtė ceremoni, u shpreh se procesi i regjistrimit tė lejeve tė legalizimit po ecėn me ritme tė shpejta dhe u bėri thirrje qytetarėve tė aplikojnė pranė ZVRPP-ve, menjėherė pasi tė jenė njoftuar nga ALUIZN-i.  Ajo u shpreh se procesi i regjistrimit tė lejeve tė legalizimit ėshtė shtrirė nė tė gjithė territorin e Republikės dhe po ecėn me ritme shumė tė shpejta. Zyrat Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme raportojnė se fluksi i aplikimit tė qytetarėve ėshtė i madh dhe niveli i pėrpunimit tė praktikave nga ana e ZVRPP-ve i pėrgjigjet kėrkesave qė kanė qytetarėt.

 

Procesin e ka pėrmirėsuar dukshėm dhe e ka rritur shpejtėsinė e pėrpunimit tė praktikave edhe hartimi i njė udhėzimi tė posaēėm pėr pronat e legalizuara nga ana e Zyrės Qėndrore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme.

Zyra Qėndrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, nė pėrmbushje tė ligjit pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme, dhe Vendimeve tė Kėshillit tė Ministrave, ka hartuar njė udhėzim tė brendshėm pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme tė fituara me anė tė ligjit pėr legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e zonave tė ndėrtimeve informale. Udhėzimi u ėshtė shpėrndarė tė gjitha Zyrave Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, tė cilat tashmė do ta kenė mė tė lehtė procedimin e regjistrimit tė pasurive tė legalizuara, duke pėrmbushur detyrimet ndaj qytetarėve nė njė kohė mė tė shpejtė.

 

Qytetari, i cili ka marrė njė leje legalizimi nga Agjensia Rajonale e Legalizimit, do tė informohet nga kjo e fundit pėr pėrcjelljen e dokumentacionit nga ana e saj pranė ZVRPP-sė pėrkatėse. Qytetari nė kėtė moment duhet tė paraqitet pranė ZVRPP-sė pėrkatėse me njoftimin e ALUIZN-it dhe tė bėjė pagesėn e tarifės sė shėrbimit pranė sporteleve tė ZVRPP-sė. Zyrat Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, duke filluar qė nga ky moment, duhet ta shqyrtojnė kėrkesėn brenda 15 ditėve. ZVRPP-tė nuk kanė tė drejtė t’i dėrgojnė qytetarit Akt Verifikimi dhe pėr ēdo lloj paqartėsie apo mungese dokumentacioni duhet t’i drejtohet Zyrės Rajonale tė Legalizimeve.

 

Nė pėrfundim tė procesit qytetari do tė pajiset me Ēertifikatė Pronėsie nė rastet kur zona ėshtė nė Sistemin e Ri tė Regjistrimit tė Pasurive tė paluajtshme, ose me Vėrtetim Pronėsie nė rastet kur zona pėrkatėse nuk ėshtė nė Sistemin e Ri tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Nė rastet kur Zyrat Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme nuk do tė pėrmbushin detyrimet ndaj qytetarėve, do tė kenė sanksione administrative nga ana e Zyrės Qėndrore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme.

 

Udhėzimi i miratuar parashikon regjistrimin e lejeve tė legalizimit nė tė gjitha rastet qė mund tė shfaqen; si nė rastet kur pasuria e legalizuar ndodhet nė pronėsi tė atij qė ka ndėrtuar, nė rastet kur pasuria e legalizuar ndodhet nė njė parcelė qė ėshtė nė pronėsi tė shtetit, dhe nė rastet kur pasuria e legalizuar ndodhet nė njė parcelė nė pronėsi private. Nė rastin e fundit do tė procedohet kalimi i pronėsisė nga privat nė shtet nė bazė tė VKM-sė pėr shpronėsimet, dhe mė pas do tė regjistrohet leja e legalizmit.

 

Udhėzimi i miratuar nga ana e Zyrės Qėndrore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Palaujtshme parashikon nė detaje edhe tė gjitha problematikat e tjera qė mund tė shfaqen pėrgjatė regjistrimit tė lejeve tė legalizimit, si nė rastet kur parcela ndėrtimore ėshtė mė e vogėl se pasuria e regjistruar apo e anasjella. Ky udhėzim krijon lehtėsi pėr tė gjithė punonjėsit e ZVRPP-ve dhe shkurton kohėn e pritjes sė qytetarėve pėr tu pajisur me dokumentin e pronėsisė. Zyra Qėndrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme u bėnė thirrje qytetarėve qė tė paraqiten nė sportelet e ZVRPP-ve pasi tė kenė marrė njoftimin nga Drejtoritė pėrkatėse tė ALUIZN-it, pėr aplikim pėr regjistrimin e lejeve tė legalizimit.

 


Kerko ne Website

Klikoni ketu per te lene ankesen tuaj ne Linjen JeshileZyra Qendrore e Regjistrimit te Pasurive te Paluajtshme 

Adresa: Rr: "Jordan Misja"
Tirane, Albania
Tel +355 4  2 403 301
Fax +355 4 2 403 306

 

               DENONCO
            ( Linja Direkte )               
Mesazhe zanorë në numrin e telefonit të ZQRPP-së,
++ 355 (0) (4 ) 2403305;

SMS-ve në numrin celular ++355(0)672020234                        të vënë në dispozicion për publikun nga ZRPP-ja;

Klikoni ketu per regjistrimin ankesave online per linjen jeshile.

 

POSTA ELEKTRONIKE